Bezpieczne Hasło – jak je tworzyć?

Dobre hasło w dzisiejszym świecie to podstawa. Bez odpowiednio dobranego hasła ryzykujesz praktycznie wszystko. W tym wpisie pokażę Wam z jakich haseł nie korzystać i jak stworzyć takie, które są prawie niezniszczalne.

bezpieczne hasło

Jak stworzyć bezpieczne hasło

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Podstawowe zasady tworzenia bezpiecznego hasła

Ok. Wiec jakie powinno być nasze hasło aby było bezpieczne? Poniżej podstawowe zasady:

  • powinno być dłuższe niż 10 znaków;
  • powinno się składać z małych i dużych liter
  • powinno zawierać cyfry i znaki specjalne
  • nie powinno być prosta sekwencją znaków leżących blisko siebie na klawiaturze
  • i najlepiej jakby nie było słowem z jakiegokolwiek słownika (a w szczególności tego w którym normalnie się porozumiewamy)
  • a i na koniec nawet słowem które posiada jakieś proste przekształcenie niektórych znaków (czyli np. pise -> p1es – to też jest słabe)

Podstawowe zasady dotyczącego tego jak nie dać sobie wykraść swojego hasła, jak ze swoim hasłem postępować

Pamiętajmy, że nawet najlepsze hasło nie uchroni nas przed nasza nieuwagą. Musisz być czujny, aby przez przypadek tego hasła samemu nie zdradzić

  • nigdy nie zapisuj swojego hasła w postaci jawnej, czy to na kartce papieru czy w pliku komputerowym gdzieś zaszytym w strukturę katalogów – NIGDY!
  • Nidy nie przekazuj nikomu swojego hasła, bądź czujny w szczególności gdy:
    • ktoś dzwoni do ciebie, mówiąc że jest z np. banku, z prośbą o hasło do konta, ze względów chociażby bezpieczeństwa – NIE PODAWAJ
    • przychodzi Ci e-mail z nieznanego źródła z prośbą o wejście na link w jakimkolwiek celu – NIE KLIKAJ NA LINK
    • przychodzi Ci e-mail z banku, lub z portalu gdzie jesteś zarejestrowany – z prośbą o hasło – (NIE PODAWAJ) lub z linkiem gdzie masz wejść i się zalogować – (NIE WCHODŹ PRZEZ LINK – wejdź sobie na tą znaną Ci stronę standardową droga przez przeglądarkę.
  • nigdy nie narażaj swojego hasła na podsłuchanie
    • bądź pewny, że system twój nie jest zawirusowany, w szczególności uważaj na wirusy typu Key-logger
    • upewnij się, że strona na której podajesz swoje hasło ma odpowiednie certyfikaty (SSL) itp. aby twoje hasło było zaszyfrowane podczas przesyłania
    • nie wprowadzaj swoich prywatnych haseł na nie swoim komputerze (czyli na takich które sa dostępne publicznie, u kolegi czy koleżanki, czy na służbowych)
    • nie loguj się przy użyciu twoich haseł jeśli łączysz się z internetem poprzez nieznaną, niezaufaną sieć (hotspot, itp)
  • okresowo zmieniaj hasła, a gdy to robisz stosuj całkowicie inne
  • jeśli pojawi się wątpliwość co do wycieku twojego hasła – od razu go zmień
  • do każdego swojego konta – stosuj odmienne hasła (w szczególności do kont bankowych, czy społecznościowych)

Tworzenie jeszcze bezpieczniejszego hasła – dodatkowe zasady i możliwości

Istnieje wiele metod/technik służących do wymyślenia/wygenerowania bezpiecznego hasła. Poniżej przedstawię jeszcze dwie możliwości. Należy jednak pamiętać, że nie istnieje całkowicie bezpieczny ciąg znaków. Każde hasło da się złamać. To tylko kwestia czasu. Czym trudniejsze, tym tego czasu potrzeba znacznie więcej. Wiec postępują z wyżej wymienionymi zasadami i tymi co napisze poniżej nie powinieneś się o nic martwić. 🙂

Technika pierwszych znaków

Technika ta pozwala zapamiętać nawet bardzo skomplikowane hasło.
Weźmy sobie np. cytat z Dziadów Mickiewicza

Z matki obcej krew jego dawne bohatery,
A imię jego będzie czterdzieści i cztery

Czyli korzystając z tej techniki otrzymujemy hasło: Zmokjdb,Aijb40i4
Prawda, że proste – oczywiście najlepiej w tym przypadku wymyślić własne zdanie, które przerobimy na taki ciąg znaków.

Hasło losowe

Z punktu widzenia bezpieczeństwa jest to najdoskonalsza technika. Chodzi w niej o losowe dobranie liter, cyfr i znaków specjalnych. Można tego dokonać na własną rękę, chodź znaczne wydajniej zrobi za nas to komputer. Istnieje wiele programów komputerowych do generowania tego typu haseł, czy też programów online. Wystarczy zapytać o to wujka Google wpisując “generator haseł”. Minusem tej metody jest to, że bardzo też trudno zapamiętać tak skonstruowane hasło. Przykładowe hasło mogło by wyglądać tak: sYgws}a:({g_4N{N

Jeszcze raz!. Pamiętaj!
Czym dłuższe i bardziej skomplikowane hasło tym wymaga więcej czasu i środków do tego aby go złamać.

Wygada to mniej więcej tak, że jeśli chcielibyśmy na własnym komputerze złamać jakieś hasło składające się z 5 małych znaków zajęło by to pewnie kilka minut. Jeśli natomiast hasło by się składało z 12 znaków (małych, dużych liter, cyfr i znaków specjalnych) łamanie takiego hasła metodą brute force zajęło tyle, że nie dożylibyśmy zakończenia tego procesu.