Dysk jest zabezpieczony przed zapisem – naprawa Pendrive lub karty pamięci

Czasami zdarza się, że system nie pozwala nam na zapisywanie danych lub formatowanie pendrive’a. Poniżej postaram się przedstawić kilka sposobów na rozwiązanie tego problemu.

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Jeśli na ekranie pojawiły Ci się podobne komunikaty co poniżej:

Dysk jest zabezpieczony

Dysk jest zabezpieczony – nie można nic skopiować ani na niego wgrać

Dysk jest zabezpieczony

Dysk zabezpieczony – nie można go sformatować

to znaczy, że prawdopodobnie coś niedobrego się wydarzyło z twoim Pendrivem / pamięcią przenośną. 🙂 Ale głowa do góry, nie wyrzucaj jeszcze swojego dysku! – istnieje szereg sposobów na to aby sobie z tym problemem poradzić.

Informacja!
Sugeruje aby przeprowadzać próby zgodnie z kolejnością jaką przygotowałem w tym artykule. Istnieje bardzo wiele powodów wystąpienia takiego błędu a realizacja kroków po kolei zaoszczędzić Ci może sporo czasu. Te na początku są najszybsze:)

Sprawdź czy nie masz mechanicznej blokady – sposób 1

Pewnie większość z Was jak przeczyta ten nagłówek to stwierdzi, że kur.. znowu piszą jakieś pierdoły i nic konkretnego. Mimo wszystko sugeruje pozostać na stronie i doczytać do końca;)
Niby błaha sprawa z tą mechaniczna blokada – ale czasem najłatwiejsza sprawa może okazać się powodem – w tym przypadku – wyimaginowanej awarii :). Chodzi tu o taki suwaczek jak na fotce poniżej – zerknij czy cos takiego jest i jesli jest to zobacz czy jest na prawidłowej pozycji (zapis).

pendrive-przełącznik zapisu

pendrive-przełącznik zapisu


U mnie akurat nie miałem z tym tematem problemu – mój pendrive nie ma takiego zabezpieczenia.

Zabezpieczona pamięć – modyfikacja rejestru (windows) – 2

Rozwiązanie to przedstawię dla Windows 7 – ale ogólnie na pozostałych Winowsach w tej kwestii nie powinno być większych różnic.

Ostrzeżenie!
Przed zmianami w rejestrze sugeruje najpierw wykonać Backup kluczy które będziemy modyfikować
  • Najpierw wejdźmy do edytora rejestru: (klikamy menu start i na dole w linijce do wpisywania: wpisujemy: regedit i klikamy enter lub wciskamy kombinacje klawiszy Windows + R następnie wpisujemy regedit i wciskamy enter.
  • Przechodzimy do klucza: Komputer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies
  • Klikamy dwukrotnie wartość WriteProtect (po prawej stronie) i zmieniamy dane wartości na 0
  • Zamykamy rejestr i restartujemy komputer po czym sprawdzamy czy rozwiązanie działa

rejestr - naprawa pendriva

Informacja!
Może się zdarzyć, że w rejestrze nie będzie takiego podklucza StorageDevicePolicies w obrębie klucza Control wtedy należy po prostu go utworzyć (klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy nowy klucz po czym wpisujemy StorageDevicePolicies) i dodać niezbędną wartość WriteProtect (tak samo jak poprzednio tylko z menu wybieramy Wartość DWORD)

Zabezpieczony pendrive – naprawa przy użyciu Diskpart – 3

Ok ta metoda wykorzystuje program Diskpart, który jest dostępny z poziomu konsoli Windowsa.

Ostrzeżenie!
Przed przystąpieniem do tego kroku, jeśli jeszcze nie zrobiłeś sobie kopii plików z pendriva na dysku to jest najlepszy moment – bo tu będziemy próbować skasować zawartość pendrive’a.

diskpart - naprawa pamięci przenośnej

Więc do dzieła:

  • Na początku musimy włączyć konsolę systemu Windows z uprawnieniami Administratora (najlepiej): Aby to wykonać klikamy w menu start, w polu wyszukiwania wpisujemy cmd.
    Kliknij prawym przyciskiem myszy na znalezioną pozycję cmd.exe i wybierz opcję Uruchom jako administrator Dzięki temu unikniemy komunikatów typu: “odmowa dostępu” 🙂
  • Gdy już mamy uruchomioną konsolę w oknie wpisujemy kolejno polecenia:
    • diskpart – w celu uruchomienia programu diskpart
    • list disk – aby zobaczyć listę dostępnych dysków
    • select disk X (zamiast X – podajemy numer dysku z naszą pamięcią USB
    • attributes disk clear readonly – czyścimy niechciane atrybuty
    • clean – i w tym momencie może nam się pojawić komunikat “Program DiskPart napotkał błąd: Nośnik jest zabezpieczony przed zapisem.” – wtedy można zrezygnować z pozostałych komend i przejść do kolejnej propozycji rozwiązania problemu:)
    • list volume – dla sprawdzenia jaki numer woluminu ma nasz pendrive.
    • select volume 5– aby móc pracować na wybranym nr woluminu ( u mnie pendrive ma nr 5 ty wpisz twoją wartość)
    • create partition primary – tworzymy partycję na naszym dysku przenośnym
    • format fs=fat32 quick – aby sformatować (zamiast fat32 można też np ntfs)
    • exit – aby wyjść

Jeśli nadal nasz dysk jest zabezpieczony przed zapisem to zapraszam od opcji 4.

Zabezpieczony dysk – naprawa zaawansowana – 4

Skoro znalazłeś się tu to znaczy, że na 99% błąd jest po stronie firmware – i należy poszukać odpowiedniego dla twojej pamięci przenośnej. Niestety problem jest na tyle złożony, że nie będę w stanie opisać krok po kroku co należy wykonać ponieważ co pendrive to inna historia. Postaram się jedynie opisać co będzie przydatne i gdzie szukać rozwiązania:

  • Niezbędnym narzędziem w jaki musimy się wyposażyć będzie program ChipGenius – Można go pobrać chociażby np ze stron cdrinfo.pl – program ChipGenius portable
  • Po pobraniu należy go uruchomić i zczytać wartości z pól: VID i PID
  • następnie można skorzystać ze strony : flashboot.ru gdzie po wpisaniu Vid i Pid często można odnaleźć na liście nasz pen i tam w kolumnie UTILS linki do odpowiedniej strony z firmware lub programem do naprawy. Nie ma co zrażać się ruskimi napisami – w przeglądarce chrome można włączyć tłumaczenie strony i chrome sam nam wszystko przetłumaczy na w miarę zrozumiały język.
  • Inną drogą jaką możemy obrać to wygooglować fraze: firmware i wpisać po tym słowie swój model chipu (zczytany z programu ChipGenius)
  • Wielka baza danych dotycząca napraw pendrive – (rus.) http://www.usbdev.ru/

informacje z chipgenius

Jedna bardzo ważna uwaga do tego punktu
Przed używaniem jakiegokolwiek programu do wgrywania firmware należy się na 100% upewnić, że wgrywamy odpowiedni firmware. W przeciwnym wypadku możemy na stale utrać naszą pamięć przenośną. I żadna naprawa nie przyniesie skutku.