Jak uruchomić Linuxa w systemie Windows – wirtualizacja

Wirtualizacja jest idealnym rozwiązaniem dla osób szanujących swoją prywatność i lubiących wysoki poziom bezpieczeństwa. W artykule tym przedstawię w jaki sposób uruchomić system Linux Ubuntu na działającym systemie Windows 7.

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Linux na Windowsie – czyli zalety wirtualizacji

Do podstawowych zalet korzystania z maszyn wirtualnych można zaliczyć to, że:

  • Maszyna wirtualna (w tym przypadku system Linux) nie ma bezpośredniego dostępu do danych głównego systemu operacyjnego (Windows) – co znacznie utrudnia usunięcie lub uszkodzenie danych głównego systemu
  • Zawirusowanie systemu maszyny wirtualnej nie wpływa na działanie nadrzędnego systemu operacyjnego
  • Zastosowanie takiego rozwiązania znacznie utrudnia odkrycie tożsamości użytkownika
  • Używanie maszyny wirtualnej pozwala pracować na znacznie bezpieczniejszym systemie operacyjnym niż zainstalowany system komputera fizycznego.
  • Oprogramowanie maszyny wirtualnej nie zawiera żadnych danych wrażliwych, dzięki czemu poprawia się nasze bezpieczeństwo
  • Na jednym komputerze możemy korzystać z wielu systemów operacyjnych, ucząc się ich obsługi i korzystając z ich zalet.
  • i tak można by było podawać tych zalet więcej i więcej.. 🙂

Wady wirtualizacji

Ok. Ale żeby nie było, że tylko zachwalam. Wirtualizacja ma też i swoje wady, a główne to:

  • Wykorzystywanie dużej ilości zasobów komputera, Jakby nie było jest to system w systemie wiec powinniśmy posiadać sporo RAMU i mocny procesor.. Dyski są teraz ogolnie duże wiec o tym nie będę wspominał.
  • Jeśli na maszynie wirtualnej chcemy korzystać z kilku systemów operacyjnych, chociażby kilku odmian linuxa, czy windowsa – to na każdym z osobna musimy zadbać o ochronę antywirusową, kwestie aktualizacji itp..
  • korzystanie z systemów komerycjnych na maszynie wirtualnej często wymaga wykupienia dodatkowych licencji – jeśli chcemy żyć zgodnie z prawem.
  • System na maszynie wirtualnej korzysta z tego samego połączenia internetowego co system na maszynie fizycznej – co ułatwia identyfikację użytkownika w sieci

Jak uruchomić system Linux na systemie Windows

Pobranie i instalacja niezbędnego oprogramowania

Przejdźmy teraz do tematu naszego artykułu. Chcemy uruchomić Linuksa na Windowsie. Aby to wykonać musimy pobrać dwa pliki:

  1. Pierwszym z nich będzie instalka Virtual Boxa od Oracle, znajdziesz ją w tym miejscu: VirtualBox
    – pobieranie
  2. Drugim będzie obraz systemu Linux – w naszym wypadku będzie to Linux Ubuntu: Linux Ubuntu – pobieranie

Teraz instalujemy VirtualBoxa. Podczas instalacji możemy wyłączyć jeden z komponentów, który nie będzie nam raczej do niczego potrzebny, czyli: VirtualBox Python 2.x Support. Dalej możemy klikać next, itd. 🙂 a gdy pojawią sie okienka z zapytaniem o instalacje dodatkowych komponentów, również zatwierdzamy.

Konfiguracja Oracle VirtualBox

  1. Uruchamiamy program i wybieramy niebieską ikonkę -Nowa-, następnie wpisujemy nazwę maszyny wirtualnej (może to być dowolna nazwa), wybieramy typ systemu oraz wersje po czym klikamy -Dalej-

    Nazwa i system operacyjny

  2. Teraz ustawiamy ilość pamięci operacyjnej dla maszyny. Będzie to pamięć widziana przez maszynę jako pamięć operacyjna, nie będzie natomiast na stałe wydzielona z puli pamięci fizycznej komputera. Klikamy Dalej.

    Rozmiar pamięci

  3. W następnym oknie wybieramy opcję – Stwórz wirtualny dysk twardy – i klikamy – Utwórz –

    Dysk twardy

  4. Teraz zostawiamy zaznaczoną opcję VDI (VirtulaBox Disk Image) – Jest to podstawowy sposób zapisu danych dla programu VirtualBox
  5. W kolejnym oknie decydujemy czy plik dysku wirtualnego powinien zwiększać się wraz ze zużyciem, czy tez powinien być o stałej wielkości. Tu zalecam wybranie opcji -Dynamicznie przydzielany – No chyba, że komuś bardziej zależy na wydajności niż miejscu na dysku twardym, wtedy opcja -Stały rozmiar- będzie korzystniejsza.

    Typ pliku

  6. W kolejnym oknie możemy wybrać lokalizację pliku maszyny wirtualnej inną niż domyślna (ja pozostawiłem bez zmian) oraz zdefiniować maksymalny możliwy rozmiar tego pliku. Wciskamy Utwórz.

    Pamięc

  7. Pozostało nam tylko załadować nasz obraz do maszyny virtualnej. Aby tego dokonać najpierw zaznaczamy nowo utworzoną maszynę wirtualna (1) następnie klikamy w ustawienia (2) w okienku które nam sie pojawy wybieramy opcję -Pamięć- (3) dalej wybieramy kontroler:IDE / opcja -Brak- (4) i w parametrach ustawiamy: napęd optyczny : Ide Secondary Master i klikamy na płytę (5) gdzie wybieramy opcję -Wybierz plik wirtualnego dysku optycznego- (6). Pojawi nam się okienko w którym musimy wskazać obraz iso naszego linuxa (lub innego systemu ktorego chcemy załadować). Wybieramy bo i klikamy OK.

    koncowe ustawienia

  8. Konfigurowanie maszyny zostało zakończone. Aby odpalić linuxa wystarczy kliknąć na zieloną strzałkę – Uruchom. Jeśli wszystko wykonaliście zgodnie z instrukcją Uruchamianie Linuksa na systemie Windows zakończy się pełnym sukcesem.

Poniżej wykonałem krótki filmik prezentujący wszystkie wyżej opisane działania;).Zapraszam do obejrzenia: